4.8.2014 Odstupné by od roku 2015 mělo podléhat odvodům pojistného na veřejnoprávního pojištění
Zákonem č. 458/2011 Sb., jímž dochází ke změně řady dalších zákonů v souvislosti se zřízením jednoho inkasního místa, by mimo jiné mělo s účinností od 1.1.2015 dojít ke změně zákona o pojistném na sociální pojištění v souvislosti s odstupným. Nově by totiž odstupné vyplácené na základě zákoníku práce (v případě výpovědi z organizačních důvodů či na základě pracovního úrazu, příp. nemoci z povolání) mělo podléhat odvodům veřejnoprávního pojištění, zatímco doposud bylo od těchto odvodů osvobozeno. Z odstupného by tak nově bylo odváděno pojistné na zdravotní i sociální pojištění, a to jak za zaměstnance, tak za zaměstnavatele, stejně jako tomu je doposud u mzdy či náhrady mzdy. Momentálně se odstupné nezahrnuje do vyměřovací základu pro výpočet pojistného a podléhá pouze zdanění na straně zaměstnance.
Nedojde-li tedy do konce letošního roku k dalším legislativním změnám, budou od roku 2015 muset zaměstnanci při výplatě odstupného počítat s tím, že reálně na odstupném získají „na ruku“ méně, než tomu bylo dříve, zatímco pro zaměstnavatele bude naopak případné propouštění s odstupným spojeno s vyššími náklady než doposud.
1.1.2015 Aktualizace
Vzhledem k přijetí novely č. 267/2014 Sb., jíž došlo ke změně zákona o daních z příjmů, ale i dalších právních předpisů, zůstává i po 1.1.2015 odstupné poskytované podle zákoníku práce vyňato z vyměřovacího základu zaměstnance pro účely hrazení pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Přestože sjednocení vyměřovacích základů pro odvod daně i pojistného je i nadále deklarováno jako jeden z legislativních záměrů, odstupné zatím zůstává osvobozeno od odvodů pojistného na sociální a zdravotní pojištění.