Daňové změny od 1.1.2021

Vážení klienti a obchodní přátelé,

dne 1.1.2021 nabyla účinnosti řada změn daňových a souvisejících předpisů. V tomto newsletteru shrnujeme nejvýznamnější z nich.

1. DAŇOVÝ BALÍČEK

Zrušení superhrubé mzdy a solidárního zvýšení daně

Od ledna 2021 dochází ke změně základu daně u zaměstnanců. U zaměstnanců bude nově základem daně pouze příjem (a nikoliv jako doposud úhrn příjmu a povinného pojistného hrazeného zaměstnavatelem, tzv. superhrubá mzda). Daňové zatížení zaměstnanců se sníží v průměru o 25 %.

Změna se týká i sazeb daní. Dosavadní základní sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % zůstává zachována, dochází však ke zrušení 7% solidárního zvýšení daně a jeho nahrazení druhou sazbou daně ve výši 23 %. Sazba ve výši 23 % se uplatní u základu daně převyšujícího 48násobek průměrné mzdy, což pro rok 2021 odpovídá roční částce ve výši 1 701 168 Kč, resp. 141 764 Kč měsíčně. Na rozdíl od solidárního zvýšení daně, jemuž podléhaly pouze příjmy ze zaměstnání a z podnikání, se 23% sazba uplatní na úhrn všech příjmů (tj. včetně příjmů z kapitálového majetku, z pronájmu, ostatních příjmů).

Slevy na dani u fyzických osob

Všechny fyzické osoby si polepší díky zvýšení základní slevy na poplatníka z 24 840 Kč na 27 840 Kč pro rok 2021, resp. na částku 30 840 Kč od roku 2022. Daňový bonus (částka slevy na dani za vyživované děti, která přesahuje daňovou povinnost poplatníka a kterou stát vyplácí rodičům v závislosti na počtu vyživovaných dětí) nebude nově limitován, dosavadní limit ve výši 60 500 Kč byl zrušen.

Limitace osvobození příjmů z prodeje CP neschválena

Pro úplnost uvádíme, že omezení osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů částkou 20 000 000,- Kč, které bylo navrženo při projednávání v Poslanecké sněmovně, nebylo nakonec schváleno. Pro příjmy fyzických osob z prodeje cenných papírů platí dosavadní režim, tzn. že pokud doba mezi nabytím a prodejem cenných papírů přesáhne 3 roky, je příjem zcela osvobozen.

Peněžní příspěvek na stravování

Od 1.1.2021 mohou zaměstnavatelé poskytovat svým zaměstnancům za daňově zvýhodněných podmínek také peněžní příspěvek na stravování. Peněžní příspěvek na stravování je alternativou k dosavadnímu způsobu, kdy do konce roku 2020 bylo daňově zvýhodněno pouze poskytování stravování zaměstnanců nepeněžní formou, za niž byly považovány i stravenky. Nově budou daňově zvýhodněny obě formy, každá ale jinak:

Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci stravenky, platí, že u zaměstnance se nezdaňuje celá hodnota stravenky bez ohledu na nominální hodnotu, zatímco na straně zaměstnavatele je daňově uznatelným nákladem pouze 55 % hodnoty stravenky, maximálně však 70 % hodnoty stravného při pracovní cestě v délce 5 až 12 hodin (pro rok 2021 činí tento limit 75,60 Kč). V případě peněžního příspěvku na stravování bude u zaměstnavatele daňově uznatelná celá částka, zatímco u zaměstnance nebude předmětem daně částka do výše 70 % stravného (75,60 Kč pro rok 2021). Pokud by zaměstnavatel poskytoval vyšší peněžní příspěvek, bude částka přesahující uvedený limit zdaňována stejně jako mzda, tj. včetně odvodů pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

U peněžního příspěvku na stravování je nutné dodržovat stejné podmínky jako u stravenek. Peněžní příspěvek na stravování lze uplatnit jako daňový náklad, pokud přítomnost zaměstnance v práci během stanovené směny trvá alespoň 3 hodiny. Nutná je i nadále evidence odpracovaných směn a evidence osvobozených příjmů ve mzdových listech.

Odpisování nehmotného majetku

U nehmotného majetku budou nově daňově účinné účetní odpisy. Dosavadní úprava v zákoně o daních z příjmů, která pro daňové účely stanovila hodnotovou hranici a závazný způsob odepisování nehmotného majetku, byla zrušena. Nově budou účetní odpisy přejímány i pro účely stanovení základu daně. Tento režim je možné uplatnit již na nehmotný majetek pořízený od 1. ledna 2020.

Zvýšení vstupní ceny hmotného majetku a jeho technického zhodnocení

U hmotného majetku, u něhož zákon o daních z příjmů stanoví minimální dobu odpisování pro daňové účely, se zvyšuje hodnotová hranice ze 40 000 Kč na 80 000 Kč. Na stejnou částku se zvyšuje i limit technického zhodnocení hmotného majetku. Rovněž tento režim je možné uplatnit již na hmotný majetek pořízený již od 1. ledna 2020.

Zavedení mimořádných zrychlených odpisů u hmotného majetku

Na podporu investiční aktivity došlo k opětovnému zavedení možnosti mimořádných odpisů hmotného majetku, a to u majetku pořízeného v období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2021 patřícího do 1. a 2. odpisové skupiny. Mimořádné odpisy bude možné uplatnit pouze prvním vlastníkem daného majetku. Majetek zařazený v 1. odpisové skupině bude poplatník moci odepsat během 12 měsíců a majetek zařazený ve 2. odpisové skupině během 24 měsíců, a to tak, že za prvních 12 měsíců uplatní odpisy do výše 60 % vstupní ceny a za dalších 12 měsíců zbývajících 40 %. Tímto opatřením dochází k výraznému zkrácení doby pro uplatnění pořizovací ceny majetku do daňových nákladů.

Oznamování nezdanitelných příjmů do zahraničí

Novela dále přinesla zmírnění pravidel pro oznamování příjmů vyplácených do zahraničí, které jsou v České republice osvobozeny od zdanění, anebo se zde nezdaňují dle smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Dle dosavadní právní úpravy byli plátci povinni oznamovat správci daně příjmy plynoucí do zahraničí na měsíční bázi. Nově se bude oznámení podávat jednou ročně do 31.1. následujícího roku, a to pouze v případě, že souhrnná hodnota příjmů stejného druhu přesáhne v příslušném měsíci částku 300 000 Kč. V praxi se nejčastěji jedná o následující příjmy: dividendy, licenční poplatky, úroky z úvěrů, příjmy ze služeb poskytovaných na území České republiky. Z oznamovací povinnosti jsou vyloučeny příjmy oznamované podle zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní (např. DAC 6).

Zveřejňování účetní závěrky

Další novinkou je zavedení možnosti zveřejňování účetní závěrky ve sbírce listin prostřednictvím přiznání k dani z příjmů právnických osob. Poprvé je možné využít tento postup u účetní závěrky za rok 2021.

2. PAUŠÁLNÍ DAŇ PRO OSVČ

Od roku 2021 dochází k zásadní změně v oblasti paušalizace daně osob samostatně výdělečně činných. Dosavadní „daň stanovená paušální částkou“, která bývala každoročně individuálně sjednávána mezi poplatníkem a finančním úřadem, je nahrazena „paušální daní“, jež je stejná pro všechny.

Paušální daň pro rok 2021 činí 5 469,- Kč / měsíčně. Název „paušální daň“ je zavádějící, protože zahrnuje (i) daň z příjmů ve výši 100,- Kč, (ii) zdravotní pojištění ve výši 2 393,- Kč a (iii) důchodové pojištění ve výši 2 976,- Kč. Jednou platbou na účet finančního úřadu bude splněna odvodová povinnost vůči finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Podnikatelé v režimu paušální daně nepodávají na konci roku žádné daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích, a jejich kontroly by měly být omezeny pouze na splnění podmínek režimu paušální daně.

Přestože hlavním cílem zavedení paušální daně je ulehčení života podnikatelům formou snížení administrativy, vychází dle našich propočtů v řadě případů režim paušální daně výhodněji než standardní režim. Posouzení výhodnosti závisí na celé řadě faktorů jako je výše příjmů, výše výdajů, resp. uplatňované procento výdajového paušálu, zda je podnikání hlavní anebo vedlejší činností poplatníka, jaké odpočty od základu daně a slevy na dani může poplatník uplatnit atd.

Vstup do paušálního režimu závisí na volbě poplatníka. Pokud chce podnikatel vstoupit do paušálního režimu, musí tento záměr oznámit nejpozději do 11. ledna svému místně příslušnému správci daně. Oznámení se podává na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí. Paušální daň se platí každý kalendářní měsíc, a to do 20. dne příslušného měsíce.

Pro vstup do paušálního režimu je nutné splnit několik podmínek. Mezi hlavní patří, že poplatník měl v předchozím zdaňovacím období příjmy za samostatně výdělečné činnosti do 1 000 000,- Kč, není plátcem DPH a nemá příjmy ze závislé činnosti (s výjimkou příjmů daněných srážkovou daní).

Po skončení zdaňovacího období je poplatník povinen zhodnotit, zda v daném období splnil podmínky paušálního režimu. V případě, že došlo k jejich porušení (např. poplatník obdržel příjem z pronájmu přesahující 15 000 Kč), je povinen podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích, a vyčíslit v nich daň a pojistné standardním způsobem.

3. MINIMÁLNÍ MZDA PRO ROK 2021

Od 1.1.2021 se navyšuje minimální mzda na 15 200 Kč, oproti dřívějším 14 600 Kč, a dosáhne tak na 42,4 % průměrné mzdy. Minimální hodinová mzda v roce 2021 činí 90,50 Kč (oproti loňské 87,30 Kč).

4. CESTOVNÍ NÁHRADY

Pro rok 2021 se mění sazby základní náhrady u jednostopých vozidel a tříkolek na 1,20 Kč/km a u osobních silničních motorových vozidel na 4,40 Kč/km. Současně dochází k úpravě průměrných cen pohonných hmot.

Zvyšuje se i stravné při tuzemských služebních cestách. Stravné pro rok 2021 činí:

• nejméně 91 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
• nejméně 138 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
• nejméně 217 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Vyhláškou č. 510/2020 Sb. byly stanoveny sazby zahraničního stravného pro rok 2021. Oproti roku 2020 dochází ke zvýšení sazby stravného např. u Bulharska, Slovinska a Švédska.

***

Věříme, že Vám náš newsletter přinesl užitečné informace a jsme připraveni Vám být nápomocni při řešení jakékoli Vaší situace.
Váš LTA team

Newsletter ke stažení zde