Co je práce prostřednictvím platforem?

Práce prostřednictvím platforem (platform work) je forma výdělečné činnosti, při níž jednotlivci nebo organizace využívají online platformy k poskytování konkrétních služeb nebo k řešení specifických problémů. Tento model se rapidně rozvíjel zejména během pandemie COVID-19 a zahrnuje široké spektrum činností, jako jsou doručovací služby, překlady, taxislužba, hlídání dětí a podobně. Velmi často jsou osoby, které poskytují služby zprostředkovávané platformou, ve slabém postavení vůči platformě, a proto se EU zaměřila na zajištění jejich zaměstnanecké ochrany.

Klíčové body nových pravidel

  • Správná klasifikace zaměstnanců – nová pravidla usnadňují překlasifikaci pracovníků platforem na zaměstnance, což jim zaručuje práva podle zákoníku práce a zvýšenou sociální ochranu. Pokud bude vzájemný vztah pracovníka a platformy vykazovat určité znaky, směrnice stanoví domněnku, že se jedná o pracovní poměr (bez ohledu na typ smlouvy, kterou mezi sebou uzavřeli).
  • Transparence algoritmů – digitální platformy musejí informovat pracovníky o používání automatizovaných systémů a musí nad jejich použitím existovat kontrola. Algoritmus není více než člověk.
  • Zvýšená odpovědnost platforem – nová pravidla vyžadují, aby platformy jednotlivým státům poskytovaly klíčové informace o své činnosti a o osobách, které jejich prostřednictvím pracují.

Danou směrnici budou muset členské státy implementovat do dvou let, do října 2026. Rok 2026 bude ve znamení implementace jak této, tak Equal Pay směrnice. Na poli pracovního práva tak zcela jistě bude i v následujících letech ru