Daňově podporované produkty spoření na stáří – dlouhodobý investiční produkt

Daňová podpora produktů, které mají za cíl zajištění (se) na důchod/stáří se v letošním roce rozšířila.

➤ Do roku 2023 (včetně) byly daňově podporovány určité produkty, mezi nejčastější patří „spoření“ formou soukromého životního pojištění nebo penzijní (při)pojištění (ať už historicky uzavřené penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo následně uzavírané doplňkové penzijní spoření).

➤ Od roku 2024 došlo k rozšíření okruhu daňově podporovaných produktů tohoto typu mimo jiné o tzv. dlouhodobý investiční produkt (DIP). Prostřednictvím DIPu je daňově nově podporováno i (pravidelné) investování, které může být oproti soukromému životnímu pojištění nebo penzijnímu (při)pojištění sice více rizikové, ale může přinášet vyšší zhodnocení. V rámci DIPu tak lze směřovat finanční prostředky do široké palety investičních nástrojů, například akcií, burzovně obchodovaných fondů (ETF), podílových fondů, burzovně obchodovaných dluhopisů, investičních certifikátů a podobně.

Daňová podpora DIPu je obdobná jako u výše zmíněných možností spoření na stáří a spočívá jednak v odpočtu zaplacených příspěvků od základu daně (v maximální výši 48 tisíc Kč ročně) a dále v osvobození příspěvků zaplacených zaměstnavatelem za zaměstnance (v maximální výši 50 tisíc Kč ročně). Tyto maximální roční limity však neplatí pouze pro DIP, ale uplatní se za všechny produkty spoření na stáří v součtu dohromady (včetně příspěvků na soukromé životní pojištění nebo třeba příspěvků na penzijním (při)pojištění). Daňová podpora DIPu je dále podmíněna mimo jiné i skutečností, že DIP nebude vypovězen dříve než po 120 měsících trvání (10 let), avšak nejdříve v šedesáti letech věku poplatníka.