Státní úřad inspekce práce (SUIP) se v letošním roce dle svého ročního programu kontrolních akcí zaměří na odhalování nelegálního zaměstnávání a zastřeného zprostředkování zaměstnání. V rámci své kontrolní činnosti přitom plánuje provést nejméně 19 200 kontrol u zaměstnavatelů.
Hlavním cílem kontrolní činnosti SUIP v roce 2024 bude předcházení porušování předpisů v oblasti zaměstnanosti. SUIP se tak zaměří především na nelegální zaměstnávání a zastřené zprostředkování zaměstnání. Nelegálním zaměstnáváním se rozumí výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah (tzv. „švarcsystém“), jakož i práce cizince bez příslušného oprávnění anebo v rozporu s ním. Jako zastřené zprostředkování zaměstnání je pak postihováno jednání, kdy dochází k dodávání pracovní síly, aniž by daný dodavatel měl povolení působit jako agentura práce. Z důvodu absence tohoto povolení je tak v praxi dodání zaměstnanců formálně označeno jako dodávka díla či služby, ačkoliv fakticky se jedná o dočasné přidělení zaměstnance. Postižen přitom může být i příjemce těchto quasi-služeb.
Kontroly budou taktéž cílit na dodržování pracovních a mzdových podmínek, dodržování bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci (BOZP) a na dodržování pravidel v oblasti zaměstnávání cizinců, včetně držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny.
Kontroly mohou očekávat také licencované agentury práce, a to zejména takové, na které SUIP obdrží kontrolní podněty, jakož i ty které v minulosti dosud kontrolovány nebyly anebo byly kontrolovány před více než 3 lety, případně u nichž bylo dříve zaznamenáno porušování právních předpisů. Kontroly by měly také probíhat na základě informací od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o nesplnění zákonných povinností stanovených agenturám práce včetně těch, které byly agentury nově povinny splnit do 31. 3. 2024 (mj. doplacení povinné kauce na 1 000 000 Kč a předložení potvrzení o bezdlužnosti od státních orgánů včetně zdravotních pojišťoven). Při kontrolách u agentur práce se SUIP zaměří na celou řadu oblastí, např. na dodržování informačních povinností vůči MPSV, vedení evidence o agenturních zaměstnancích, uzavírání povinné dohody o dočasném přidělení zaměstnanců agentury práce a další.
Za porušení předpisů v oblasti zaměstnanosti hrozí zaměstnavatelům vysoké pokuty. Za umožnění výkonu nelegální práce může fyzické osobě hrozit pokuta až ve výši 5 000 000 Kč a právnické osobě až ve výši 10 000 000 Kč. Za nesplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence může být uložena zaměstnavateli, jak fyzické tak právnické osobě, pokuta až do výše 100 000 Kč.