LIBERAČNÍ BALÍČEK III, ZPĚTNÉ UPLATNĚNÍ ZTRÁTY (DAŇ Z PŘÍJMŮ), NOVELA DAŇOVÉHO ŘÁDU A DALŠÍ
Vážení klienti a obchodní přátelé,
prostřednictvím tohoto newsletteru si Vás dovolujeme informovat o dalším vývoji daňové legislativy směřující zejména ke zmírnění dopadů koronavirové krize na ekonomiku ČR.
1. FINANČNÍ ZPRAVODAJ 9/2020 (LIBERAČNÍ BALÍČEK III)
1.1 Možnost bezsankčního podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 až do 18.8.2020
Ministryně financí prostřednictvím rozhodnutí o prominutí, které bylo uveřejněno ve Finančním zpravodaji č.9/2020, umožnila fakticky podat přiznání k dani z příjmů bez sankce až do 18.8.2020 a ve stejné lhůtě bez sankce zaplatit daň z příjmů za zdaňovací období roku 2019. Podmínkou prominutí sankcí je podání daňového přiznání a uhrazení dlužné daně nejpozději 18.8.2020
Sankce za pozdní podání se promíjí právnickým i fyzickým osobám kromě poplatníků spadajících pod Speciální finanční úřad.
1.2 Některá další opatření zmírňující dopady koronavirové krize obsažené ve Finančním zpravodaji 9/2020
Faktické odložení přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí do konce letošního roku – tj. do doby, než bude řádně legislativně upraveno zrušení daně z nabytí nemovitých věcí;
Prodloužení prominutí DPH na bezúplatné dodání základních ochranných prostředků, zejména roušek, respirátorů, dezinfekčních prostředků apod., u nichž vznikla povinnost přiznat daň v období od 18.5.2020 do 31.7.2020 (tj. po zrušení nouzového stavu);
Faktické posunutí lhůty pro oznámení osvobozeného příjmu do 18.8.2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním);
Prominutí pokuty za opožděné podání vyúčtování zaměstnavatele (daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti), pokud k podání vyúčtování došlo do 31.5.2020;
Prominutí některých správních poplatků do konce roku 2020 (žádost o posečkání nebo splátkování daně, žádost o prominutí úroku z prodlení, žádost o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení apod.;
Automatické prominutí úroku z prodlení a úroku z posečkané částky vzniklých od 12.3.2020 do 31.12.2020 v případech, kdy bylo správcem daně individuálně povoleno posečkání či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem;
Faktické posunutí lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018 těm subjektům – fyzickým osobám, u nichž došlo v průběhu roku 2019 ke změně způsobu uplatňování výdajů nebo k zahájení účtování, vedení daňové evidence apod. Termín pro podání a úhradu daně se posouvá do 18.8.2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).
2. ZÁKON Č. 299/2020 Sb., kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 a zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů (ÚČINNOST OD 1.7.2020)
2.1 Zpětné uplatnění ztráty
Novelou zákona o daních z příjmů lze daňovou ztrátu za zdaňovací období roku 2020 a následující zdaňovací období uplatnit zpětně. Nejedná se tedy o jednorázová opatření, ale o nový a trvalý institut zákona o daních z příjmů.
Ztrátu lze uplatnit prostřednictvím dodatečných přiznání jako položku odčitatelnou od základu daně maximálně v předcházejících dvou zdaňovacích obdobích a v maximální výši 30 mil. CZK (součet zpětně uplatněné ztráty za obě předcházející období).
Uplatnění očekávané ztráty za zdaňovací období 2020 vůči základu daně ve zdaňovacím období 2019
Novela zavádí možnost uplatnění „očekávané“ daňové ztráty za zdaňovací období 2020 vůči základu daně ve zdaňovacím období 2019. Pokud nebude tato „očekávaná“ daňová ztráta následně stanovena minimálně v očekávané výši, vznikne poplatníkovi povinnost podat dodatečné daňové přiznání a hradit úrok z prodlení.
Vzdání se práva na uplatnění ztráty
Novela také nově zavádí institut vzdání se práva na uplatnění ztráty, který by měl omezit neúměrné prodlužování lhůty pro stanovení daně v důsledku vyměření ztráty. Pokud se poplatník vzdá práva na uplatnění ztráty, nedochází k prodloužení lhůty pro stanovení daně. Vzdát se práva na uplatnění ztráty půjde pro období předcházející i pro období následující.
2.2 Zákon o DPH
Uvedený zákon také novelizuje zákon o DPH, kdy s účinností od 1.7.2020 snižuje sazbu DPH na 10% u následujících služeb (Příloha 2a zákona o DPH):
ubytovací služby – kód CZ-CPA 55,
poskytnutí oprávnění ke vstupu na představení, do divadel, do cirkusů, do zábavních parků, na koncerty, do muzeí, do zoologických zahrad, do kin, na výstavy a na podobné kulturní události nebo do podobných kulturních zařízení; poskytnutí oprávnění ke vstupu do botanických zahrad, přírodních rezervací a národních parků – kód CZ-CPA 59.14, 90, 91, 93,
poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události; použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem; služby související s provozem rekreačních parků a pláží – kód CZ-CPA 93.11, 93.12, 93.13, 93.29.11,
služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní – kód CZ-CPA 96.04,
osobní doprava lyžařskými vleky – kód CZ-CPA 49.
3. ZÁKON O DANI SILNIČNÍ
Novelizace zákona o dani silniční (se zpětnou účinnost na celý rok 2020) snižuje sazby silniční daně o 25%. Snížení sazeb se netýká osobních automobilů. Snížení sazeb silniční daně bude účinné i pro další zdaňovací období.
Pokud poplatník zaplatil zálohu na silniční daň před účinností této novelizace podle předchozích sazeb, část zaplacených záloh ve výši 25% se automaticky použije na částečnou úhradu záloh na silniční daň splatných po účinnosti tohoto zákona.
4. ZÁKON O DANI Z NEMOVITÝCH VĚCÍ
Zákon o dani z nemovitých věcí nově umožňuje obci osvobodit nemovité věci z důvodu mimořádné události (např. z důvodu povodně, vichřice, extrémního sucha, pandemie, opatření vyvolaném krizovými opatřeními podle krizového zákona nebo průmyslové havárie), a to nejdéle na dobu 5 let. Osvobození od daně z nemovitých věcí může obec též stanovit za již uplynulé zdaňovací období.
Osvobozené nemovité věci musí obec vymezit v obecně závazné vyhlášce, která musí být vydána tak, aby nabyla účinnosti do 31. března roku následujícího po zdaňovacím období, v němž k mimořádné, zejména živelné, události došlo. Pokud obec bude chtít osvobodit vymezené nemovité věci pouze částečně, tak částečné osvobození vyjádří procentem.
Poplatník, jehož nemovité věci obec osvobodí, musí nárok na osvobození uplatnit v daňovém nebo v dodatečném daňovém přiznání, a to podle toho, zda obec obecně závaznou vyhláškou osvobodí nemovité věci na dosud neuplynulá zdaňovací období (do budoucna), nebo za již uplynulá zdaňovací období.
5. DAŇOVÝ ŘÁD – ÚČINNOST OD 1.1.2021
Jedná se již o druhý, tentokrát úspěšný, pokus o vládní novelizaci daňového řádu. První pokus o novelizaci daňového řádu (sněmovní tisk 580) neprošel zejména kvůli prodloužení lhůty pro vracení nadměrného odpočtu DPH z 30 dnů na 45 dnů. Toto problematické opatření již tato novela proto neobsahuje.
Novela daňového řádu, která bude účinná až od 1.1.2021, nicméně obsahuje většinu ostatních změn, které přinášel již předchozí pokus o novelizaci daňového řádu, tj. zejména:
Záloha na daňový odpočet: v rámci kontroly nebo postupu k odstranění pochybností správce daně bude vracet část odpočtu DPH, kterou v rámci řízení nezpochybňuje nebo nezkoumá. Minimální částka odpočtu, která se bude vracet, je 50.000,- Kč.
Zkrácení bezsankční lhůty pro pozdní zaplacení daně ze 4 na 3 pracovní dny.
Prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání o jeden měsíc v případě, že daňové přiznání bude podáno elektronicky (platí již pro přiznání za 2020), bez předchozího informování správce daně.
Elektronizace správy daní: rozšíření funkcionalit daňové informační schránky (DIS), které umožní nově mimo jiné i komunikovat se správcem daně. Elektronizace správy daní bude podpořena i zjednodušením přihlašování do portálu a zjednodušenou autorizací podání vůči správci daně.
Snížení úroků z prodlení ze 14% na 8% (plus repo sazba ČNB). Výše úroku z prodlení je nově stanovena odkazem na občanský zákoník (§ 1970 NOZ ve spojení s nařízením vlády č. 351/2013 Sb., v platném znění).
Zvýšení minimální výše úroků z prodlení, které bude předepisovat správce daně, z 200,- Kč na 1.000 Kč u jednoho druhu daně za jedno období. Stejné zvýšení minimální částky vymáhané správcem daně z 200 Kč na 1 000 Kč platí i pro minimální výši pokuty za pozdní podání daňového přiznání.
Korespondenční zahájení daňové kontroly.
Vlastní identifikátor: osoba může požádat správce daně o přidělení tzv. bezvýznamového identifikátoru. Jedná se zejména o fyzické osoby, které mají v DIČ obsažené své rodné číslo.
Osoby, které mají datovou schránku dobrovolně, již nemusí podání správci daně činit elektronicky.
Věříme, že Vám náš newsletter pomůže zorientovat se ve Vašich aktuálních možnostech, a jsme připraveni Vám být nápomocni při řešení jakékoli Vaší situace.
Váš LTA team